وارد شوید ثبت نام

انواع زین دوچرخه | لیست بهترین زین های دوچرخه

بازدید: 3,610 بازدید
انواع زین دوچرخه

زین و یا صندلی دوچرخه از مهمترین قطعات دوچرخه هستند که وجود آنها برای تمامی دوچرخه ها لازم و ضروری است، انتخاب زین مناسب میتواند تاثیر مستقیم در راحتی دوچرخه سوار داشته باشد و از آسیب هایی که ممکن است به کمر و ستون فقرات وارد شود جلوگیری میکند، یکی از مشکلاتی که دوچرخه سواران درگیر آن هستند، احساس درد در ناحیه نشیمنگاه است که این مشکل ناشی از نامناسب بودن زین دوچرخه شان میباشد، در این مقاله قصد داریم با معرفی انواع زین دوچرخه شما را در خرید بهترین زین برای دوچرخه تان راهنمایی کنیم ، پس با ما تا انتها این مقاله همراه باشید.

فروشگاه رووبایک برترین فروشگاه اینترنتی در حوزه دوچرخه و لوازم و قطعات مربوط به دوچرخه از جمله  زین دوچرخه است که بهترین زین های دوچرخه را از برند های مطرح دنیا ارائه کرده است و شما میتوانید به صورت تک و عمده از آن خرید کنید.

انواع زین دوچرخه | لیست بهترین زین های دوچرخه
انواع زین دوچرخه | لیست بهترین زین های دوچرخه

انواع زین دوچرخه 

تنوع انواع مختلف زین های دوچرخه بسیار زیاد است و بر اساس کاربرد، نوع دوچرخه سواری و همچنین نوع طراحی زین های دوچرخه در دسته بندی های مختلف جای میگیرند که در ادامه با انواع مختلف زین دوچرخه بیشتر آشنا خواهیم شد.

زین دوچرخه پهن

زین های پهن عرض بیشتری نسبت به زین های معمولی و باریک دارند و معمولا عرض آنها بیشتر از 20 سانتی متر می باشد.

زین دوچرخه پهن برای دوچرخه سوارانی که عادت دارند بیشتر تایم رکاب زدن را بر روی دوچرخه بنشینند مناسب می باشد .

از ویژگی های زین پهن میتوان به ارتفاع آنها اشاره نمود که معمولا ارتفاعشان زیاد است و نسبت به سایر زین ها نرمی و راحتی بیشتری برای دوچرخه سوار به ارمغان می آورند.

از کاربرد های زین های پهن میتوان به استفاده برای دوچرخه های ثابت، بانوان، افراد سنگین وزن و تمامی افرادی که به دنبال یک زین نرم و راحت هستند اشاره نمود.

زین دوچرخه باریک

زین های باریک نسبت به زین های دوچرخه معمولی عرض کمتری دارند و عرض آنها کمتر از 15 سانتی متر میباشد .

این مدل زین ها بیشتر برای دوچرخه سوارانی که عادت به ایستاده رکاب زدن دارند مناسب می باشد.

زین های باریک معمولا کشیده تر بوده و ارتفاع کمتری دارند و درجه سفتی آنها نسبت به سایر زین ها بیشتر است.

از کاربرد های زین های باریک میتوان به استفاده برای دوچرخه سواران کورسی اشاره نمود که این دوچرخه سواران با توجه به این که عادت به نشستن بر روی صندلی دوچرخه ندارند تمایل دارند از زین های باریک استفاده کنند که خیلی دست و پا گیر نباشد.

زین کورسی

زین های کورسی از جمله زین های دوچرخه باریک هستند که برای دوچرخه سواری در مسافت های طولانی مناسب می باشند و عرض آنها معمولا کمتر از 12 سانتی متر است.

از ویژگی های زین های کورسی میتوان به نحوه نصب آنها اشاره نمود که فاقد قفل می باشند و بر روی لوله زین های مخصوص به خود نصب میشوند و همچنین ارتفاع آنها کم است و به صورت قابدار طراحی شده اند که استقامت بالاتری داشته باشند.

زین کورسی
زین کورسی

زین کوهستانی

زین های کوهستان برای دوچرخه سواری راحت و نرم در مسیر های ناهموار طراحی شده است و از نظر ابعادی متوسط است به گونه ای که نه خیلی باریک است و نه خیلی پهن .

با توجه به این که دوچرخه سواران کوهستان همواره از مسیر های ناهموار عبور میکنند، زین دوچرخه شان باشد نرم بوده و دارای یک سیستم تعلیق مناسب باشد بنابراین از ویژگی های زین های کوهستان میتوان به سوپاپ ها و فنر های آن اشاره نمود.

برخی از زین های کوهستان مجهز به حفره میانی هستند و به زین های چاک دار معروف میباشند.

انواع زین دوچرخه 
انواع زین دوچرخه

زین بچه گانه 

زین های بچه گانه ساده ترین نوع زین های موجود در بازار هستند و برای دوچرخه های سایز 12 مناسب مبباشند، این مدل زین ها با توجه به این که برای کودکان طراحی شده اند، ابعاد کوچکتری نسبت به دیگر زین ها دارند و در طراحی ظاهری آنها از رنگ های شاد و طرح های فانتزی استفاده شده است.

برخی از زین های بچه گانه در قسمت عقب زین دارای یک دسته هستند که به کمک آنها میتوان دوچرخه را راحتر جابه جا کرد.

زین دوچرخه مخصوص بانوان

زین های دوچرخه مخصوص بانوان از جمله زین های پهن و با ارتفاع فوم زیاد است که متناسب با آناتومی بدن بانوان طراحی شده است.

استفاده از زین های مخصوص برای بانوان از درد های کمر و ناحیه نشیمنگاه جلوگیری میکند و موجب میشود با راحتی و برای مدت زمان طولانی تری رکاب بزنند.

زین دوچرخه ثابت

زین هایی که برای دوچرخه ثابت مورد استفاده قرار میگیرد باید به اندازه کافی راحت باشند تا در حین رکاب زدن فشار کمتری به فرد وارد شود، زین های دوچرخه ثابت شباهت زیادی به دوچرخه های معمولی دارد اما توصیه میشود از زین های مخصوص دوچرخه ثابت استفاده کنید تا در نصب آنها به مشکل نخورید .

زین های دوچرخه ثابت معمولا اختیاجی به سوپاپ و یا سیستم تعلیق و فنر بندی ندارند زیرا در دوچرخه های ثابت چالش عبور از مسیر های ناهموار را نداریم، آنچه که در زین دوچرخه های ثابت اهمیت دارد این است که از نظر ابعاد با آناتومی بدن افراد سازگار باشد و به اندازه کافی نرم و راحت باشد.

زین چاک دار

زین های چاک دار، مجهز به یک حفره میانی هستند که این حفره برای ایجاد گردش هوا تعبیه شده است و برای دوچرخه سواری در فصول گرم بسیار مناسب است زیرا از تعرق در فصول گرم جلوگیری میکند.

زین چاک دار
زین چاک دار

زین فنر دار

با زین های فنردار میتوانید احساس راحتی دوبرابر را تجربه کنید، در قسمت زیری این زین ها دو عدد فنر تعبیه شده است که با جذب ضربات وارد شده موجب میشود دوچرخه سوار راحتی بیشتری را در حین دوچرخه سواری تجربه کند.

زین قابدار

زین های قاب دار، دارای یک پوشش مقاوم و مستحکم در قسمت زیری زین هستند که علاوه بر استحکام بیشتر زین باعث زیبا تر شدن آن هم میشوند.

جنس قاب ها معمولا از پلاستیک نشکن است.

زین سوپاپ دار

زین های سوپاپ دار مشابه زین های فنر دار هستند با این تفاوت که به جای استفاده از فنر، دارای سوپاپ های هوا هستند و از این طریق ضربات وارد شده را دفع میکنند.

زین فنر دار

متعلقات زین دوچرخه

قسمت مربوط به نسشتن دوچرخه علاوه بر زین دارای متعلقات دیگری هم است که تحت عنوان متعلقات زین دوچرخه دسته بندی میشوند و از جمله آنها میتوان به لوله زین، روکش زین، قفل زین و فلنچ زین اشاره نمود.

تمامی متعلقات مربوط به زین دوچرخه در فروشگاه رووبایک موجود می باشد که میتوانید تمامی آنها را به صورت یکجا خریداری نمایید.

نکته ای که در هنگام خرید زین و متعلقات باید به آن توجه داشته باشید این است که تمامی متعلقات زین باید از نظر ابعاد و نوع نصب با هم دیگر سازگار باشند، به عنوان مثال زین های حرفه ای که فاقد قفل هستند بر روی لوله زین های مخصوص به خود که به آنها لوله زین فک دار گفته میشود نصب میشود و نمیتوان از لوله زین های قفل دار برای آن استفاده کرد .

قطر لوله زین، نوع لوله زین (قفل دار و یا فک دار) و ابعاد زین از جمله مواردی هستند که در هنگام خرید زین و متعلقات آن باید به آن توجه داشته باشید.

روکش زین

روکش زین یک کاور است که بر روی زین قرار میگیرد و از خراب شدن آن جلوگیری میکند و همچنین برخی از انواع روکش زین ها هستند که به صورت حرفه ای تر طراحی شده اند و باعث نرمی و راحتی بیشتر زین میشوند که این مدل روکش زین ها برای افرادی که زین های سفت و ناراحتی دارند بسیار مناسب است و میتوانند با یک هزینه کم ، زین خود را به یک زین نرم و راحت تبدیل کنند

به طور کلی انواع زین ها را میتوان در سه دسته بندی کلی ابری، ژله ای و توری طبقه بندی نمود.

روکش زین ژله ای وایب مدل 68012

روکش زین دوچرخه طرح اسکات

روکش زین دوچرخه طرح اورلرد

روکش زین دوچرخه طرح کیوب

کاور زین دوچرخه مدل fm26-1 

روکش زین دوچرخه مدل 1006

روزینی ژله ای دوچرخه جاینت مدل G01

روکش زین ژله ای وایب مدل 68011

روکش زین ژله ای وایب مدل 68012

روزینی ژله ای دوچرخه مدل Big

روزینی ژله ای دوچرخه مدل Ecco

روکش زین دوچرخه مدل ۰۰۱

روزینی ژله ای دوچرخه مدل OK

روکش زین ابری دوچرخه مدل VELO

روزینی توری دوچرخه مدل T1 

متعلقات زین دوچرخه
متعلقات زین دوچرخه

فلنچ زین

فلنچ های زین یک قطعه کاربردی هستند که برای دوچرخه هایی با تنه جدید مورد استفاده قرار میگیرند و کاربرد آنها در تنظیم ارتفاع زین است.

در دوچرخه های معمولی و قدیمی تر سوراخ هایی برای قرار دادن پیچ و یا ضامن وجود دارد که به کمک آنها میتوان ارتفاع زین را تنظیم نمود، اما برخی از تنه های دوچرخه که اخیرا وارد بازار شده اند فاقد سوراخ بوده و نمیتوان برای تنظیم ارتفاع زین از پیچ و یا ضامن استفاده نمود که میتوان از فلنچ زین برای آنها استفاده کرد.

انواع مختلف فلنچ ها در سایزشان با هم دیگر تفاوت دارند که باید بر اساس سایز (قطر) لوله زین آنها را انتخاب نمود.

فلنچ زین دوچرخه سایز 25

فلنچ زین دوچرخه سایز 27.2 

ضامن زین

ضامن لوله زین یک قطعه کاربردی برای تنظیم ارتفاع زین دوچرخه است، برای دوچرخه های معمولی محل اتصال لوله زین و تنه به وسیله پیچ و مهره به هم دیگر وصل میشوند، بنابراین جهت تغییر ارتفاع نیاز است که پیچ ها رو باز و بسته کنید، اما به کمک این ضامن ها دیگر نیازی به باز و بسته کردن پیچ ها نخواهید داشت و تنها با یک اشاره انگشت میتوانید ضامن را باز کرده و ارتفاع زین را تغییر دهید و مجددا ضامن را ببندید.

لوله زین

لوله زین یک قطعه میله ای ساده است که زین دوچرخه بر روی آن قرار داده میشود و انواع مختلف آن از نظر سایز (قطر لوله زین) و نحوه اتصال زین بر روی آنها، که ممکن است قفل دار و یا فک دار باشند با هم دیگر تفاوت دارند.

لوله زین 27.2 اوکی

لوله زین فکدار دوچرخه مدل 30.4

لوله زین فکدار دوچرخه مدل 28.6

لوله زین
لوله زین

لیست بهترین زین های دوچرخه

در زیر چند مدل از بهترین زین های دوچرخه موجود در رووبایک آورده شده است که برای مشاهده جزییات و قیمت آنها میتوانید بر روی هر کدام کلیک کنید.

زین دوچرخه کوهستان مدل A2

زین 20 آتشی مدل A1

زین دوچرخه مدل G1

زین دوچرخه مدل G1620

زین پهن فنردار چاکدار کوهستان مدل B3

زین دوچرخه نیترو کد 206

زین پهن فنردار چاکدار کوهستان مدل B1

زین دوچرخه ثابت مدل F1 

زین دوچرخه کوهی مدل H1

لیست بهترین زین های دوچرخه
لیست بهترین زین های دوچرخه

خلاصه مطالب

در این مقاله به معرفی انواع مختلف زین ها و کاربرد های هرکدام پرداخته شد و در کنار آن متعلقات مربوط به انواع زین را به شما معرفی کردیم تا در کنار آشنایی با انواع زین ها با انواع لوله زین، روکش زین و فلنچ و ضامن زین هم آشنا شوید.

در کنار معرفی هرکدام از موارد چند نمونه از محصولات موجود در سایت را برایتان آورده ایم که با کلیک بر روی هر کدام میتوانید مشخصات و قیمت آنها را مشاهده کرده و در صورت تمایل سفارش خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید، لازم به ذکر است که امکان خرید محصولات به صورت تک و عمده در فروشگاه رووبایک فراهم شده است که برای خرید زین و متعلقات آن به صورت تکی میتوانید از طریق وب سایت و برای خرید عمده به قیمت همکاری میتوانید از طریق تماس با کارشناسان فروش اقدام نمایید.

دسته بندی وبلاگ
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

یک پاسخ به “انواع زین دوچرخه | لیست بهترین زین های دوچرخه”

دیدگاهتان را بنویسید

×
پشتیبانی در واتساپ
پشتیبانی در ایتا
سبد خرید

هیچ محصولی در سبدخرید نیست.

بازگشت به فروشگاه
ورود به سایت