وارد شوید ثبت نام

سرویس دوچرخه | سرویس دوچرخه در منزل

misebadiنویسنده: misebadi
بازدید: 525 بازدید
سرویس دوچرخه

فارغ از این که دوچرخه شما چه برندی دارند، سایز آن چند است و یا سبک دوچرخه سواری شما چیست، برای آنکه بهترین کارایی را داشته باشد و مثل روز اولش کار کند نیاز خواهید داشت که به صورت دوره ای آن را سرویس کنسد، دوچرخه به علت اینکه از چندین قطعه متحرک ساخته شده است همانند هر وسیله نقلیه دیگری نیاز به نگهداری صحیح و سرویس دوره ای  دارد. اگر سرویس دوچرخه به صورت دوره ای و در زمان های مشخص انجام نشود می تواند آسیب ای جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد و همچنین موجب استهلاک زود هنگام دوچرخه خواهد شد.

برای هر دوچرخه سواری از مبتدی گرفته تا دوچرخه سواران حرفه ای لازم است تا با اصول اولیه تعمیر و نگهداری دوچرخه آشنا باشند و بدانند که هر کدام از آنها دقیقا در چه زمانی نیاز به سرویس و بازبینی دارند، از آن مهمتر برای سرویس دوچرخه نیاز به ابزار و لوازم مخصوصی دارید که لازم آن آنها را تهیه کرده و در کیف دوچرخه تان داشته باشید تا بتوانید در زمان مشخص از آنها استفاده کنید .

در این مقاله ما قصد داریم اصلی ترین اجزاء دوچرخه که نیازمند سرویس هستند را همراه با جزییات به شما معرفی کنیم و راهکار هایی برای جلوگیری از خراب شدن آنها ارائه دهیم، در آخر هم لیستی از لوازم مورد نیاز برای تعمیر و نگهداری دوچرخه را به شما معرفی میکنیم که میتوانید برای خرید آنها به صورت اینترنتی و حضوری از طریق فروشگاه رووبایک اقدام نمایید.

سرویس دوچرخه | سرویس دوچرخه در منزل
سرویس دوچرخه | سرویس دوچرخه در منزل

اجزا دوچرخه که نیاز به سرویس دوره ای دارند

به طور کلی آن دسته از اجزا و قسمت های دوچرخه که همواره متحرک هستند و به نوعی استهلاک بالایی دارند، همواره نیازمند سرویس و نگهداری هستند که لیست مهترین قسمت های دوچرخه برای تعمیر و سرویس در زیر آورده شده است:

  • زنجیر دوچرخه
  • طبق قامه
  • خودرو
  • توپی ها
  • دوشاخ دوچرخه
  • طوقه ها
  • دیسک صفحه دوچرخه
  • لنت و لقمه های ترمز
  • تایر های دوچرخه

هرکدام از اجزا معرفی شده باید در موعد مشخص مورد بازبینی قرار گیرند، اگر میخواهید با جزییات هر کدام از اجزا یاد شده بیشتر آشنا شوید با ما تا انتها این مقاله همراه باشید.

سرویس زنجیر دوچرخه 

شستشو و روغنکاری زنجیر دوچرخه و بخصوص در دوچرخه های دنده ای از اهمیت بالایی برخوردار است و باید به موقع انجام شود تا از فرسودگی، پارگی و زنگ زدن زود هنگام زنجیر جلوگیری شود.

برای سرویس زنجیر دوچرخه لازم است هر چند وقت یکبار آن را سشتوشو دهید تا آلودگی ها و ضایعاتی که به آن چسبیده است جدا شود و به چرخ دنده ها و سایر قطعات سیستم دنده دوچرخه آسیب نرساند، بعد از شستوشو زنجیر به منظور روانکاری و جلوگیری از خشکی و زنگ زدن زنجیر ضروریست که آن را روغن کاری نمایید.

این که هر چند و قت یکبار زنجیر دوچرخه نیاز به سرویس دارد بستگی به میزان مسافتی که دوچرخه سواری میکنید و همچنین مسیری که در آن رکاب میزنید دارد، به عنوان مثال در مسیر های گل آلود و جاده های خاکی احتمال آلوده شدن زنجیر بیشتر است و بهتر است فواصل زمانی برای سرویس زنجیر دوچرخه کمتر شود.

برای سرویس زنجیر دوچرخه ابزار و لوازم تخصصی وجود دارد که شاید با آنها آشنا نباشید اما خریدرای و استفاده از آنها برای سرویس زنجیر دوچرخه لازم است و میتواند کار شما را راحتر و سریع تر کند.

سرویس زنجیر دوچرخه 

لوازم مورد نیاز برای سرویس زنجیر دوچرخه

از جمله لوازم مورد نیاز برای سرویس زنجیر دوچرخه میتوان به اسپری های شوینده زنجیر، انواع روغن زنجیر دوچرخه و آچار های زنجیر اشاره نمود و همچنین اگر زنجیر شما خراب شده باشد و یا به گونه ای پاره شده باشد که نتوان آن را تعمیر کرد، ممکن است نیاز داشته باشید که یک زنجیر جدید خریداری نمایید که برای مشاهده مدل های مختلف زنجیر و خودرو دوچرخه میتوانید به صفحه مربوط به آن در فروشگاه رووبایک مراجعه نمایید.

اسپری روغن و شستشو زنجیر دوچرخه مدل WD40 یک محصول عالی برای شستوشو سریع و عمیق زنجیر دوچرخه است که ضمن پاکسازی زنجیر از تمام آلودگی ها، آن را روان تر کرده و به بهتر رکاب زدن شما کمک میکند.

روغن زنجیر به صورت تخصصی برای آب و هوای خشک و مرطوب در بازار موجود می باشد که بهتر است متناسب با فصل از آن ها استفاده نمایید ، روغن زنجیر دوچرخه وایب مدل wet lube برای روغنکاری زنجیر دوچرخه در آب و هوای مرطوب مناسب است و روغن زنجیر دوچرخه وایب مدل dry lube را میتوانید جهت روغنکاری زنجیر دوچرخه در آب و هوای خشک مورد استفاده قرار دهید.

برای باز و بسته کردن زنجیر دوچرخه نیاز مند انواع آچار های دوچرخه هستید که مدل های مختلف آن در فروشگاه رووبایک موجود میباشد که لیست آن ها در زیر آورده شده است:

زنجیر کش دوچرخه

آچار زنجیر دوچرخه مدل C1

آچار زنجیر دوچرخه مدل G-1

آچار زنجیر دوچرخه بایک هند مدل YC285

سرویس طبق قامه و خودرو دوچرخه

طبق قامه و خودرو از جمله اجزا حرکتی دوچرخه هستند که با زنجیر در ارتباط می باشند بنابراین اگر زنجیر دوچرخه را در زمان مشخص و به صورت دوره ای سرویس کنید، احتمال این که طبق قامه و خودرو دوچرخهخراب شوند کاهش پیدا خواهد کرد اما بررسی دوره ای آنها میتواند مفید باشد و به روانتر حرکت کردن دوچرخه کمک میکند.

طبق قامه و خودرو از چندین چرخ دنده با سایز های مختلف تشکیل شده اند که در صورتی که سالم باشند دندانه های صاف و صیقلی دارند اما اگر فرسوده شده باشند و دندانه هایشان تیز شده باشند نیاز خواهند داشت که آنها را تعویض کنید.

در صورت عدم تعویض و سرویس به موقع طبق قامه و خودرو زنجیر دوچرخه پاره میشود و در رکاب زدن شما مشکل ایجاد خواهد شد. و در زمان رکاب زدن زنجیر دوچرخه مدام از روی دندانه های طبق و سپس خودرو بلند میشود بنابراین دوچرخه سوار تعادل خود را از دست خواهد دارد و ممکن است زمین بخورد.

برای خرید انواع زنجیر و خودرو دوچرخه و همچنین طبق و قامه دوچرخه میتوانید از طریق فروشگاه روبایک اقدام نمایید و بهترین و با کیفیت ترین آنها را متناسب با نوع دوچرخه تا خریداری نمایید .

هر آنچه را که برای باز و بسته کردن و سرویس خودرو و طبق قامه دوچرخه به آن احتیاج دارید در زیر آورده شده است که میتوانید از فروشگاه رووبایک خریداری نمایید.

آچار خودرو بازکن دوچرخه

آچار نگهدارنده خودرو دوچرخه مدل 01

آچار خودرو بازکن دوچرخه تایوان مدل T1

آچار مغزی خودرو کشویی باز کن مدل 01

بهترین زمان برای سرویس طبق قامه و خودرو دوچرخه هر 6 ماه یکبار است.

سرویس طبق قامه و خودرو دوچرخه
سرویس طبق قامه و خودرو دوچرخه

سرویس توپی های دوچرخه 

سرویس توپی عقب و جلو دوچرخه از جمله مواردیست که باید به صورت فصلی مورد بررسی قرار گیرد تا از سلامت آنها مطمئن شد. از آنجایی که توپی ها در داخل چرخ های دوچرخه قرار گرفته اند برای بررسی سلامت آنها باید به میزان روان بودن چرخ ها توجه داشته باشید چنانچه در هنگام حرکت چرخ ها، به راحتی بچرخند و هیچگونه صدایی نداشته باشند نشان دهنده سالم بودن توپی ها است اما برای بررسی دقیق تر میتوانید دوچرخه را برعکس کرده و چرخ ها را به نوبت بچرخانید اگر صدایی از اصطحکاک و یا تق تق وجود داشته باشد نشان از مشکلی در توپی است.

در نهایت برای سرویس توپی ها لازم است چرخ ها را باز کنید و توپی چرخ را به صورت مستقیم بچرخانید، در این حالت هم اگر مشکلی وجود داشته باشد میتوانید به راحتی متوجه گیر بودن یا اصطحکاک توپی ها شوید.

بلبرینگ ها و مهره گیو ها 2 قطعه اصلی در توپی ها دوچرخه هستند که به دلیل فشار بالایی که روی آنها است معمولا بعد از مدتی خراب میشوند و جزو اقلام مصرفی دوچرخه هستند، بیشتر اوقات مشکلات مربوط به توپی دوچرخه از بلبرینگ ها یا مهره گیو هایشان است و میتوان با تعویض آنها از هزینه های اضافی برای خرید توپی دوچرخه جلوگیری کرد، ساچمه حلقه ای عقب دوچرخه بسته دو عددی ،ساچمه حلقه ای جلو دوچرخه بسته دو عددی و گیو میل توپی عقب دوچرخه بسته دو عددی را میتوانید با قیمت ارزان از رووبایک خریداری نمایید  .

بررسی و سرویس توپی های چرخ عقب و جلو دوچرخه بهتر است هر 6 ماه یکبار صورت گیرد و در صورتی که نیاز به توپی نو برای تعویض داشته باشید میتوانید انواع توپی و پره و طوقه دوچرخه را به صورت اینترنتی از رووبایک خریداری نمایید.

از جمله ابزار های مورد نیاز برای سرویس توپی دوچرخه میتوان به آچار مهره گیو دوچرخه مدل 01 و آچار توپ تنه بلبرینگی دوچرخه مدل 01 اشاره نمود که با خریداری آنها میتوانید توپی ها را راحتر باز و بسته کنید.

سرویس توپی های دوچرخه 
سرویس توپی های دوچرخه

سرویس دوشاخ دوچرخه 

سرویس دوره ای دوشاخ ها در دوچرخه های حرفه ای که دوشاخ های تعلیق دار فنری یا روغنی دارد باید حداقل هر 12 ماه یکبار صورت گیرد ، دوشاخ های تعلیق دار نسبت به دوشاخ های معمولی گران قیمت تر هستند و به همین دلیل عدم سرویس به موقع آنها میتواند موجب خسارت ها زیادی شود.

پیستون ها در سیستم های تعلیق بادی و روغنی باید به صورت دوره ای تمیز و گردگیری شوند.

برای سرویس دوشاخ های دوچرخه میتوانید از ابزار های مختلفی اعم از آچار سرویس دوشاخه کمکدار دوچرخه مدل 01 استفاده نمایید که کار را برایتان راحت تر خواهد کرد، لازم به ذکر است که این محصول در فروشگاه رووبایک موجود است و میتوانید به صورت عمده و تکی خریداری نمایید.

سرویس رینگ های دوچرخه (طوقه)

سرویس رینگ های دوچرخه از جمله مواردی است که حتما باید مورد توجه قرار گیرند چراکه طوقه های دوچرخه یا همان رینگ ها طول عمر مشخص دارند و لازم است از نظر وجود لنگی،ترک های احتمالی و همچنین سالم بودن دیواره های طوقه مورد بررسی قرار گیرند.

بررسی سلامت طوقه ها در دوچرخه هایی که سیستم ترمز وی-برک و یا سه تکه و یا به عبارتی لقمه ای هستند، بسیار مهم است زیرا اصطکاک بین لقمه (لنت) با دیواره طوقه باعث خوردگی و سایش دیوار طوقه میشود و می بایست طوقه ها در زمانی مشخص تعویض شوند.

سرویس رینگ های دوچرخه (طوقه)
سرویس رینگ های دوچرخه (طوقه)

سرویس دیسک صفحه دوچرخه 

اگر بیش از یک سال است که دوچرخه سواری میکنید اما هنوز دیسک ترمز یا همان روتر دوچرخه را بررسی نکرده اید، این احتمال زیاد است که دیسک دچار شکستگی شود.

روتر ها به دلیل استحکاک بالایی که دارند بعد از مدتی دچار فرسایش شده و با مرور زمان از ضخامت آنها کاسته میشود، برای افرادی که به صورت معمولی دوچرخه سواری میکنند بهتر است که هر 12 سال یکبار دیسک صفحه دوچرخه را بررسی کنند و در صورت نازک شدن آن را تعویض نمایند، روتور دیسک ترمز دوچرخه مدل A160 یکی از بهترین دیسک های موجود در بازار هستند که میتوانید آن را برای سرویس دوچرخه، جایگزین دیسک قبلی کنید.

سرویس دیسک صفحه دوچرخه 
سرویس دیسک صفحه دوچرخه

سرویس لنت و لقمه ترمز دوچرخه 

لقمه ها و لنت های ترمز از جمله کوچکترین و در عین حال کاربردی ترین اجزا در سیستم ترمز دوچرخه هستند و از اقلام مصرفی محسوب میشوند که بهتر است هر 2 الی 3 ماه یکبار تعویض شوند،اما به طور کلی بهترین زمان برای تعویض لقمه و لنت های ترمز زمانیست که 1 سوم از لقمه باقی مانده باشدچرا که اگر بیشتر از این مقدار خورده شود، قسمت فلزی آن به طوقه چرخ ها گیر میکند و باعث خراب شدن آن ها میگردد.

سرویس لنت و لقمه ترمز دوچرخه 
سرویس لنت و لقمه ترمز دوچرخه

سرویس تایر های دوچرخه 

بیشترین فشار دوچرخه روی تایر های آن است و تمامی وزن دوچرخه و دوچرخه سوار روی آن می باشد ، بنابراین این قطعه یک قطعه مصرفی است و باید هر چند وقت یکبار مورد بازبینی قرار گیرند که بهترین زمان سرویس لاستیک های دوچرخه هر دو ماه یکبار است.

جالب است بدانید که لاستیک های دوچرخه طول عمری بین 3 تا 5 سال دارند بنابراین حتی در صورت استفاده نکردن از دوچرخه، لاستیک ها در این زمان فرسوده میشوند و نیاز به تعویض خواهند داشت و در صورت عدم تعویض به موقع احتمال ترکیدن و پارگی آنها بالا خواهد رفت. از نشانه های فرسوده شدن لاستیک، ترک های ریز روی سطح آن است. همچنین قبل از به اتمام رسیدن عاج لاستیک اقدام به تعویض آنها نمایید.

سشتوشو و تمیز کردن لاستیک های دوچرخه با آب و کف موجب خشکی آنها شده و در نهایت باعث کاهش طول عمر آنها خواهد شد، به کمک اسپری واکس لاستیک دوچرخه مدل 01 میتوانید تایر های دوچرخه را بهتر تمیز کنید و علاوه بر ایجاد براقیت و زیبایی چرخ ها، عمر مفید آنها را افزایش دهید.

سرویس تایر های دوچرخه 
سرویس تایر های دوچرخه

خرید لوازم تعمیر و نگهداری دوچرخه 

در این مقاله به مهمترین و اصلی ترین لوازم ها و آچار هایی که برای سرویس دوچرخه احتیاج خواهید داشت اشاره کردیم و چند مدل از بهترین و با کیفیت ترین آنها را خدمتتان معرفی کردیم، برای خرید لوازم تعمیر و نگهداری دوچرخه به صورت تکی و عمده میتوانید با فروشگاه رووبایک تماس بگیرید و یا سفارش خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

خرید لوازم مورد نیاز سرویس دوچرخه در فروشگاه رووبایک این امتیاز را برای شما خواهد داشت که سفارشتان در کوتاه ترین زمان ممکن به دستتان خواهد رسید و همچنین اگر ساکن شهرستان هستید و به فروشگاه های تخصصی خرید لوازم سرویس و نگهداری دوچرخه دسترسی ندارید، میتوانید به صورت آنلاین هر آنچه را که نیاز دارید از رووبایک خریداری نمایید.

خرید لوازم یدکی دوچرخه

برای سرویس دوچرخه، همانطور که بالا تر به آن اشاره شد ممکن است نیاز داشته باشیم برخی از قطعات دوچرخه به ویژه اقلام مصرفی را تعویض کنیم که در این مورد هم جای هیچ نگرانی نیست و میتوانید آنها را از فروشگاه تخصصی لوازم و قزعات دوچرخه یعنی رووبایک خریداری نمایید.

فروشگاه رووبایک ارائه دهنده بهترین و به روز ترین تجهیزات و قطعات دوچرخه در سراسر کشور است.

خلاصه مطالب سرویس دوچرخه 

اطلاع از زمان سرویس هر کدام از قطعات دوچرخه و همچنین چگونگی سرویس آنها از مهمترین مسائلی هستند که هر دوچرخه سواری باید بداند و بتواند با بهره گیری از ابزار تعمیر و نگهداری دوچرخه قطعات اصلی و مصرفی دوچرخه را سرویس کند.

تایر ها، زنجیر، سیستم ترمز، رینگ ها، دوشاخ، توپی عقب و جلو، طبق قامه و خودرو دوچرخه از جمله مهمترین قطعات دوچرخه هستند که به بررسی زمان و چگونگی سرویس دوره ای آنها پرداختیم.

این مقاله به منظور کمک به تمامی دوچرخه سواران برای اطلاع از زمان و چگونگی سرویس دوره ای دوچرخه و تعمیر دوچرخه بدون نیاز به مراجعه به تعمیرگاه نوشته شده که امیداواریم مطالب ذکر شده برایتان مفید بوده باشد و اگر سوالی در زمینه سرویس قسمت های مختلف دوچرخه و یا خرید لوازم مورد نیاز برای سرویس و تعمیر و نگهداری دوچرخه دارید میتوانید به صورت تلفنی از ما بپرسید یا در قسمت دیدگاه برایمان پیغام بگذارید.

دسته بندی تعمیر دوچرخه
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

11 پاسخ به “سرویس دوچرخه | سرویس دوچرخه در منزل”

دیدگاهتان را بنویسید

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت
×

ما معمولا در کمترین زمان ممکن پاسخ میدهیم