وارد شوید ثبت نام

تعویض پدال دوچرخه | چگونه پدال دوچرخه را باز و بسته کنیم ؟

بازدید: 6,056 بازدید
تعویض پدال دوچرخه

دوچرخه یکی از محبوب ترین و پاک ترین وسایل نقلیه است که افراد میتوانند از آن برای رفت و آمد های روزمره و یا تفریح و سرگرمی استفاده کنند، دوچرخه علاوه بر اینکه هیچگونه ضرری برای سلامتی انسان ندارد به نوعی به سلامت او هم کمک میکند و نکته جالب دوچرخه که آن را از سایر وسایل نقلیه متمایز میکند، کم خرج بودن آن است زیرا شما لازم نخواهیم داشت تا برای خرید سوخت آن هزینه کنید و همچنین قطعات آن نسبت به خودرو و سایر وسایل نقلیه ارزان تر است، اما به هر حال دوچرخه هم همانند هر وسیله نقلیه دیگر نیاز به تعمیر و نگهداری دارد و ممکن است هر کدام از اجزا آن از جمله رکاب دوچرخه خراب شود، در این مقاله قصد داریم به صورت اختصاصی در مورد رکاب دوچرخه، دلایل خرابی آن و همچنین تعویض پدال دوچرخه صحبت کنیم.

پدال یا همان رکاب دوچرخه یکی از مهم‌ترین قطعات دوچرخه است که همگی با آن آشنا هستند درواقع با وارد کردن فشار پنجه پا به رکاب، چرخ های دوچرخه به حرکت در می آیند و بدون وجود آنها عملا دوچرخه سواری غیر ممکن خواهد بود، پس سالم بود رکاب از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

تعویض پدال دوچرخه | چگونه پدال دوچرخه را باز و بسته کنیم ؟
تعویض پدال دوچرخه | چگونه پدال دوچرخه را باز و بسته کنیم ؟

اجزا رکاب دوچرخه و انواع آن

رکاب ها ساختار ساده ای دارند و معمولاً از 2 قسمت اصلی که پنجه رکاب و اهرم آن است تشکیل میشوند، پنجه رکاب دوچرخه‌های مختلف دارای یک محور می‌باشند که به پایانه اهرم پدال متصل می‌شوند. اغلب دوچرخه‌ها دارای رکاب‌های معمولی می‌باشند که در این نوع رکاب‌ها فقط فشار به سمت پایین پای دوچرخه سوار را به چرخ ها منتقل می‌کند. همچنین پدال‌های حرفه‌ای نیز وجود دارند که در این نوع پدال‌ها، کفش دوچرخه‌سوار به پدال دوچرخه متصل می‌شود و با این کار زمانی که دوچرخه سوار فشار را به سمت بالا وارد می‌کند نیز، چرخ ها حرکت می‌کنند.

ساده ترین و رایج ترین نوع پدال های دوچرخه ، پدال های ساده هستند و به گونه ای طراحی شده اند که همه و با هر کفشی بتوانند از آن استفاده کنند، پدال های ساده انواع مختلفی دارند که از نظر جنس، برند و نوع طراحی ظاهری شان با هم تفاوت دارند.

برخی از پدال ها که به عنوان پدال های ارتقاء یافته شناخته میشوندمناسب دوچرخه‌های کوهستانی و دوچرخه‌های شهری هستند که این رکابها لبه‌های دندانه داری دارند که به دوچرخه سوال کمک میکند راحت تر پای خود را روی رکاب قرار دهد و با تسلط بیشتری رکاب بزند، برای استفاده از این رکاب ها همانند رکاب های ساده به کفش خاصی احتیاج نخواهید داشت و نصب آنها بسیار ساده است.

پدال های قفل شونده مناسب دوچرخه‌های حرفه‌ای و مسابقه‌ای هستند که برای استفاده از آنها باید از کفش های مخصوصی استفاده کرد که به پنجه رکاب قفل شده و تمامی نیروی دوچرخه سوال صرف به حرکت درآوردن دوچرخه میشود.

اجزا رکاب دوچرخه و انواع آن
اجزا رکاب دوچرخه و انواع آن

چرا باید پدال دوچرخه را عوض کرد ؟

همانطور که در ابتدا مقاله به آن اشاره کردیم؛موضوع مورد بحث ما چگونگی تعویض پدال های دوچرخه است، اما سوالی که وجود دارد این است که چرا باید پدال دوچرخه را عوض کرد و اساسا چه زمانی نیاز به تعویض پدال یا رکاب دوچرخه خواهیم داشت.

شکستن پدال دوچرخه : یکی از دلایل رایج برای تعویض رکاب دوچرخه شکسته شدن هرکدام از آنها است که معمولا بر اثر تصادف و یا وارد شدن ضربه احتمال شکستن آن وجود دارد.

هرز شدن رکاب دوچرخه : اهرم و پنجه رکاب اکثر پدال های دوچرخه به صورت رزوه ای طراحی شده اند که ممکن است به مرور زمان این رزوه ها سابیده شده و رکاب دوچرخه هرز شود در این شرایط لازم است رکاب دوچرخه تان را تعویض نمایید.

قدیمی بودن رکاب دوچرخه :  رکاب های قدیمی به اندازه رکاب های جدید و بلبرینگی نرم نبوده و موجب میشود دوچرخه سوار نتواند به راحتی رکاب بزند ، در این شرایط توصیه ما به دوچرخه سواران خرید یک دست رکاب جدید و جایگزینی آن با رکاب قدیمی است.

چرا باید پدال دوچرخه را عوض کرد ؟
چرا باید پدال دوچرخه را عوض کرد ؟

نحوه تعویض پدال دوچرخه

تا به اینجا در مورد رکاب دوچرخه و دلایل خرابی و تعویض آن صحبت کردیم و حال میخواهیم طریقه عوض کردن آن را به صورت مرحله مرحله به شما بگوییم که به کمک آن میتوانید به راحتی و بدون نیاز به مراجعه به تعمیرگاه پدال دوچرخه تان را عوض کنید، لازم به ذکر است که برای تعویض رکاب دوچرخه به ابزار و وسایلی هم نیاز خواهید داشت که میتوانید آنها را از فروشگاه رووبایک به صورت اینترنتی و یا حضوری خریداری نمایید برای مشاهده و خرید انواع رکاب دوچرخه تنها کافیست بر روی آن کلیک کنید.

ساختار درونی تمامی رکاب ها و به خصوص رکاب های حرفه ای شامل تعدادی بلبرینگ و یا ساچمه است که برای روان تر حرکت کردن دوچرخه لازم است هر چند وقت یکبار آنها را گریس کاری کنید.

گریس کاری رکاب دوچرخه علاوه بر این که امکان راحت تر رکاب زدن را برایتان فراهم میکند موجب افزایش طول عمر رکاب هم میشود و از خراب شدن آن جلوگیری میکند.

برای گریس کاری رکاب دوچرخه و یا تعوض آن باید با چگونگی باز  بسته کردن آن آشنا باشید که البته کار ساده ای است.

نکته ای که در مورد باز و بسته کردن رکاب دوچرخه باید بدانید این است که بستن یکی از پدال‌ها متفاوت بوده و برخلاف پیچ و مهره‌ها، در جهت چرخش عقربه‌های ساعت شل شده و در خلاف جهت عقربه‌های ساعت سفت می‌شوند. البته دلیلش این است که رکاب زدن به سمت جلو انجام می‌شود و همواره به سمت جلو در حال سفت شدن می‌باشد. اگر رکاب‌ها برخلاف عقربه‌های ساعت سفت شوند، ممکن است هنگام رکاب زدن، پنجه دوچرخه شل شده و از محل خود خارج شود.

هر دوچرخه دارای 2 عدد پنجه رکاب است که چپ و راست بودن آنها بسیار مهم می باشد و به همین دلیل با حروف لاتین R (پنجه رکاب راست) و  L(پنجه رکاب چپ) مشخص میشوند، تفاوت آنها در طریقه سفت کردن آنها است که اگر به درستی انجام نشود موجب خراب شدن قامه دوچرخه میشود، لازم به ذکر است که رکاب سمت راست به سمت راست سفت میشود و رکاب سمت چپ به سمت چپ سفت میشود.

تنها ابزاری که برای تعویض پدال های دوچرخه نیاز خواهید داشت، یک آچار شماره 15 است که به کمک آن میتوان تمامی پنجه رکاب ها را باز و بسته کرد.

نحوه تعویض پدال دوچرخه
نحوه تعویض پدال دوچرخه

ابزار مورد نیاز برای عوض کردن رکاب دوچرخه

لیست تمامی ابزار و لوازمی که برای تعویض رکاب دوچرخه به آن نیاز خواهید داشت در زیر آورده شده است که میتوانید با مراجعه به قسمت  ابزار دوچرخه در فروشگاه رووبایک تمامی آنها را همراه با قیمت مشاهده کنید و همچنین لیست پرفروش ترین پدال های دوچرخه موجود در فروشگاه را در زیر برایتان آورده ایم که در صورت تمایل میتوانید آنها را برای تعویض رکاب دوچرخه خریداری نمایید.

رکاب دوچرخه فلزی مدل X2

رکاب دوچرخه آلومینیومی وایب مدل V1 

رکاب دوچرخه 26 ساچمه دار مدل 650

رکاب دوچرخه مدل JD19

خرید لوازم تعویض پدال دوچرخه

تمامی مواردی که در بالا به آن اشاره شد در فروشگاه رووبایک با قیمتی مناسب عرضه شده است که به صورت تک و عمده میتوانید آنها را خریداری نمایید.

فروش انواع رکاب و پدال دوچرخه در فروشگاه رووبایک به صورت تکی و عمده است که قیمت خرید تکی آنها در وب سایت درج شده و برای آشنایی با قیمت همکاری برای خرید عمده میتوانید با کارشناسان فروش رووبایک از طریق شماره های درج شده در سایت در ارتباط باشید.

خلاصه مطالب

این مقاله که به منظور کمک به تمامی دوچرخه سواران برای آشنایی با چگونگی تعویض پدال دوچرخه و تعمیر دوچرخه بدون نیاز به مراجعه به تعمیرگاه نوشته شده ، سعی کردیم تمامی مطالب مربوط به عوض کردن رکاب دوچرخه را برایتان توضیح دهیم که امیداواریم مطالب ذکر شده برایتان مفید بوده باشد و اگر سوالی در زمینه سرویس قسمت های مختلف دوچرخه و یا خرید لوازم مورد نیاز برای تعویض رکاب دوچرخه دارید میتوانید به صورت تلفنی از ما بپرسید یا در قسمت دیدگاه برایمان پیغام بگذارید.

دسته‌بندی تعمیر دوچرخه
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

×
پشتیبانی در واتساپ
پشتیبانی در ایتا
سبد خرید

هیچ محصولی در سبدخرید نیست.

بازگشت به فروشگاه
ورود به سایت